Od 2005 do 2020 roku: Podróż statku iED

Wiele lat temu mały zespół innowatorów zdał sobie sprawę, że siła współpracy jest tym, co może poprowadzić świat. W czasach, gdy "One-Man Show" było u szczytu popularności, oni dostrzegli zmianę.

Każdy inny człowiek byłby zbyt przerażony, by skorzystać z takiej okazji, ale nie ten zespół. Zebrali się razem i 5 marca2005 rokuth2005 roku narodził się IED.

W tamtym czasie nie było to nic więcej niż mała firma stawiająca pierwsze kroki w świecie rządzonym przez korporacje. Ich statkiem był statek IED, a siłą napędową - moc współpracy. Ich kompas - lepszy świat dzięki przedsiębiorczości.

Wkrótce wiedzieli już, co muszą zrobić. Musieli przenieść wiedzę z miejsca, w którym jest ona wytwarzana, do nawet najbardziej oddalonych części społeczeństwa. Wiedzę, która zostanie przetłumaczona i ukształtowana tak, aby każdy mógł z niej korzystać w miarę potrzeb.

I tak to się zaczęło!

Zaczęli od wyjazdów do najbardziej oddalonych wiosek, pomagając kobietom uświadomić sobie ich siłę, uwierzyć w siebie i zmienić społeczeństwo, stereotypy i wszystkie przestarzałe opinie. Pomagali im kształcić umiejętności, których nie posiadały. Dali im wiedzę, której nigdy im nie przekazano. Dali im wsparcie, którego potrzebowały. I w końcu mały zespół kobiet odniósł sukces w tej trudnej podróży.

Zmieniły swoje życie i życie wszystkich wokół nich. Ich małe przedsięwzięcie rozwinęło się i dało możliwość pracy wielu ludziom w wiosce. Dało życie lokalnej społeczności i dało młodym ludziom z wioski powód, aby nie migrować do dużych miast czy nawet innych krajów.

To właśnie ten pierwszy mały projekt zainspirował zespół innowatorów do podjęcia kolejnej próby, tym razem jeszcze bardziej intensywnej, i udzielenia pomocy większej liczbie ludzi i społeczeństw, które jej potrzebowały.

Ciężko pracowali, szukając możliwości finansowania, aby osiągnąć swój cel i zaoferować więcej wiedzy, tym razem wzbogaconej o bezpłatne narzędzia. Wiedza należy przecież do wszystkich.

Wciąż się rozwijamy

Teraz, piętnaście lat później, ten zespół się powiększył. Mały statek IED jest teraz fregatą, a na jego pokładzie 27 innowatorów dąży do osiągnięcia tego, o czym inni tylko marzą.

Jesteśmy Instytutem Rozwoju Przedsiębiorczości i nadal zmieniamy świat, każdego dnia. Przekazujemy wiedzę tym, którzy jej potrzebują. Tworzymy własne narzędzia i udostępniamy je za darmo zespołom marzycieli/ startupowców oraz firmom, które chcą coś zmienić.

W ciągu ostatnich piętnastu lat nawiązaliśmy współpracę na całym świecie, liczącą obecnie ponad 2500 partnerów.

To nie było i nigdy nie będzie łatwe. Przemierzyliśmy świat, okrążając ziemię ponad 50 razy, aby zdobywać i przekazywać i przekazywać wiedzę, poszerzać nasze doświadczenie i pomagać wszystkim, którzy nas potrzebują.

Nasza misja jest ambitna. To, co nas napędza, to potrzeba ciągłych zmian, innowacji, a przede wszystkim dążenie do ukończenia tego, co zaczęliśmy, najlepiej jak potrafimy.

Dla nas najważniejsza jest podróż statkiem IED, ponieważ bez względu na to, jak duży będzie ten statek, zawsze będzie to ten jeden mały statek sprzed piętnastu lat.

Jak napisał kiedyś nagrodzony Noblem poeta Constantine Peter Cavafy:

"Gdy wyruszysz do Itaki, miej
nadzieję, że twoja droga będzie długa,
pełna przygód, pełna wiedzy"

.