Dofinansowania

Polska jako pierwsza na terenie całej Unii Europejskiej dostała zgodę na dzielenie funduszy w ramach nowej perspektywy. W tych programach, które już są przygotowywane mamy 11 projektów drogowych, z czego Komisja Europejska do tej pory zatwierdziła już 10 takich projektów dotyczących naszego kraju.

Wszystko zostało przewidziane na łączną kwotę 3,3 mld euro z czego funduszu europejskiego będzie tam około połowa tej kwoty. Jako jeden z pierwszych przygotowany był projekt na budowę drogi ekspresowej pomiędzy Rzeszowem a Lublinem. Wartość tego projektu to około 150 mln złotych. Oprócz tego jest jeszcze kilka innych projektów, które zostały zatwierdzone. W sumie będą dotyczyć około 340 km, a na ich budowę mamy około 3,5 mld euro z czego Polska będzie otrzymywać z UE dofinansowanie w wysokości mniej więcej 1,75 mld euro a więc nieco ponad połowę wartości tych wszystkich przygotowywanych inwestycji.

Minister Infrastruktury i Budownictwa podkreślił, że dofinansowanie z funduszy europejskich to naprawdę bardzo duże osiągnięcie z dużym wsparciem, co daje nam możliwość na rozwiązywanie wielu różnych problemów komunikacyjnych i tych związanych z infrastrukturą w naszym kraju. Mamy tutaj również takie propozycje odcinków drogowych jakie będą wspierane: m.in. odcinki drogi ekspresowej S3 (Sulechów - Nowa Sól - Kaźmierzów - Legnica), odcinek drogi ekspresowej S5 (Korzeńsko- Wrocław), S7 (Miłomłyn – Olsztynek, Kraków – Christo Botewa, Checiny - Jedrzejów), S8 (Wiśniewo – Jeżewo, Marki - Radzymin) oraz odcinek S51 (Olsztyn – Olsztynek).

Całość projektów została przewidziana na dofinansowanie w latach 2014 – 2020 z projektu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowo duże znaczenie w naszym kraju będzie miało również rozbudowywanie osi głównej III, która będzie dotyczyć transportu lotniczego oraz drogowego, do będzie dawało nam szansę na wygodne połączenia krajowe oraz międzynarodowe. Szczególnie tutaj znaczenie będzie miała droga Olsztyn – Olsztynek, która będzie istotnym elementem, gdy chodzi o oś dróg krajowych Ten-T oraz dla transportu multimodalnego. Będzie to również duża szansa na to, że uda się skutecznie odciążyć wiele miast od ruchu drogowego, który obecnie staje się mocno dokuczliwy dla wielu osób.