Jak mogę się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Każda osoba poszukująca nowej pracy powinna zdawać sobie sprawę, że dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to połowa drogi do sukcesu. Oto główne kroki w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

  1. Przeanalizuj stanowisko, o które się ubiegasz. Zapisz wszystkie informacje o stanowisku. Przeanalizuj, czy do niego pasujesz, w jaki sposób możesz pomóc w rozwoju firmy, jakie będą Twoje główne obowiązki i czy będziesz w stanie je wypełnić.
  2. Oceń siebie. Odpowiedz na następujące pytania:

Jaki jest Twój strategiczny cel zawodowy?

Czy Twój cel jest zgodny z celami Twojego przyszłego stanowiska?

Dlaczego jesteś zainteresowany tym stanowiskiem?

W jaki sposób udowodnisz, że Twoje doświadczenie i umiejętności odpowiadają wybranemu stanowisku?

Które z Twoich cech osobistych i zawodowych świadczą o tym, że idealnie pasujesz na to stanowisko?

Czy ta praca jest Ci naprawdę potrzebna?

Dlaczego firma powinna wybrać właśnie Ciebie, a nie kogoś innego?

  1. Przeanalizujinformacje o firmie. Musisz dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Podkreśli to Twoje zainteresowanie nią podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli prowadzący rozmowę zapyta Cię, co wiesz o firmie, a Ty nie będziesz w stanie odpowiedzieć, będzie to dowodem na to, że nie jesteś wystarczająco zmotywowany do zdobycia tego stanowiska.
  2. Pomyśl o pytaniach, jakie mogą Ci zostać zadane. Zazwyczaj wszystkie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej są standardowe. Przygotuj swoje konkretne odpowiedzi i przykłady, które podasz. Możesz przećwiczyć odpowiadanie na pytania z przyjaciółmi. Poproś ich, aby słuchali Twoich odpowiedzi, zadawali dodatkowe pytania i przekazywali Ci informacje zwrotne, co należy zmienić lub zrobić inaczej.
  3. Dowiedz się,czego pracodawca może od Ciebie oczekiwać. Jeśli uda Ci się określić oczekiwania i wymagania przyszłego pracodawcy, łatwiej będzie Ci się do nich dostosować i użyć odpowiednich dowodów na to, że jesteś idealnym kandydatem.
  4. Wybierz odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną. Nie przychodź na rozmowę kwalifikacyjną do banku w szortach i podkoszulku. Twój ubiór powinien odpowiadać stanowisku, o które się ubiegasz.
  5. Przyjdź kilka minut wcześniej. Zaplanuj swój czas w taki sposób, abyś mógł przyjść kilka minut wcześniej i zdążyć przed rozmową. Spóźnienie nie przyniesie Ci nic dobrego.
  6. Zapoznaj się zmową ciała. Wskazane jest, aby dowiedzieć się głównych rzeczy na temat języka ciała, aby twoje gesty i zachowanie nie może zawieść.

Teraz jesteś przygotowany przed rozmową kwalifikacyjną, więc nie ma wątpliwości, że zakończy się ona sukcesem. Powodzenia!