Równość w nauce, technologii, inżynierii, sztuce i matematyce

Edukacja w zakresienauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki może prowadzić do wspaniałych karier zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Mężczyźni domyślnie podążają za tymi karierami. Z drugiej strony, kobiety nie są tak skłonne do robienia tych karier. Częściowo dlatego, że nie są dobrze poinformowane o rodzajach kariery, jakie mogą mieć, a częściowo dlatego, że nie są zachęcane do podążania za tymi rodzajami kariery. Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości dąży do zmiany tego stanu rzeczy poprzez realizację nowego projektu unijnego w ramach programu ERASMUS+ o nazwie E-STEAM.

Celami projektu są:

  • Stworzenie synergii pomiędzy szkołami i rynkiem pracy w kierunku kreatywnego i znaczącego zaangażowania dziewcząt w edukację STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) poprzez program mentorski
  • Stworzenie wirtualnej platformy jako centrum zasobów dla praktycznych i innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych uzupełniających programy szkolne
  • Wykorzystanie i rozpowszechnianie spersonalizowanych działań poprzez promocję korzystania z platformy

Istnieje wiele różnych powodów, dla których programy takie jak ten są realizowane, powinny być realizowane i są priorytetem dla Unii Europejskiej. Chociaż podjęto ogromne kroki w kierunku równości płci, nadal istnieją ogromne luki, które nie pozwalają ruszyć do przodu, zwłaszcza w sektorze naukowym. Kobiety nie są zachęcane do bycia aktywnymi uczestnikami nauki i to musi się zmienić. Przez lata kobiety udowodniły, że są równe mężczyznom, dokonując odkryć i będąc naprawdę innowacyjne, jeśli chodzi o ewolucję, która musi nastąpić.

To nie przypadek, że niektórzy z najbardziej znanych naukowców na świecie to kobiety. Marie Currie zainspirowała wielu naukowców tego pokolenia. Jej imieniem nazwano instytuty i fundacje. I nie tylko ona dokonała zmiany. Fizyk doświadczalny Chien-Shiung Wu wniósł znaczący wkład w dziedzinie nauk jądrowych i nie zapominajmy o Rosalind Franklin, angielskiej chemiczce i krystalografce rentgenowskiej , która wniosła naprawdę znaczący wkład w zrozumienie struktur molekularnych DNA, RNA, węgla, grafitu i wirusów.

Te kobiety naukowcy i wiele innych również w innych działach udowodniły, że jest to możliwe dla kobiet na całym świecie, aby dokonać zmian i gonić naprawdę wspaniałą karierę w dziedzinie, która je interesuje. Edukacja STEAM jest pierwszym krokiem w kierunku pomocy kobietom w zrozumieniu ich prawdziwego potencjału i daje im możliwość dowiedzenia się, jaką karierę mogłyby zrobić.

Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości, jako ekspert w dziedzinie przedsiębiorczości, może być filarem, który pomoże kobietom wykorzystać całą tę wiedzę i być może gonić za marzeniem w kierunku przedsiębiorczości.

Stereotypy są przeszkodą, która może powstrzymać innowacje. Utrzymywanie kobiet z tyłu z powodu braku edukacji i to nie tylko ich własnej. Wielu nauczycieli w szkołach nie posiada wiedzy potrzebnej do tego, aby móc uczyć młode dziewczyny o nauce i o tym, co mogą zrobić, aby być aktywną częścią naukowego i technologicznego świata. Zaczyna się od nauczyciela, a kończy na tym, że to uczennice stają się prawdziwymi naukowcami. E-STEAM to doskonała szansa dla kobiet i młodych dziewcząt, aby uwierzyły w siebie i swój potencjał. Doskonała szansa, aby stać się kolejnymi naukowcami, którzy dokonają zmian.