O nowej demokracji - czyli jak spróbować wyjść z kultury kryzysu, Louis Navé i Antoine Ullestad

Streszczenie

System demokratyczny naszych współczesnych społeczeństw został nadwerężony przez wielopostaciowy "kryzys", który z dnia na dzień rozprzestrzenił się na życie europejskich społeczeństw i na dyskurs polityczny w Europie. Do tego stopnia, że kryzys dyskursu politycznego, do którego dołączył kryzys gospodarczy i społeczny, grozi wymazaniem resztek legitymizacji działań państwa i doprowadzeniem elektoratu do skrajnych partii.

Wyjście z tego kryzysu dyskursu jest możliwe. Pod warunkiem, że będziemy mieli odwagę, by wspólnie postawić państwo i politykę na nogi i znaleźć środki, które przywrócą im legitymację, której obecnie rozpaczliwie im brakuje. Oznacza to zmianę dotychczasowego modelu politycznego, odbudowę systemu politycznego opartego na demokratycznie nowatorskich zasadach. Francja skorzystałaby więc na przejęciu niektórych cech demokracji północnoeuropejskich, takich jak dobra administracja. Żądając od rządzących większych wymogów przejrzystości i odpowiedzialności, głównym celem jest zainspirowanie ich kulturą dobrej administracji, zorientowanej na obywatela, co pozwoli im podnieść i ponownie podkreślić wartość debaty i działań publicznych.

Poprzez analizę oficjalnych oświadczeń, komunikatów prasowych i analiz akademickich, niniejszy artykuł ma na celu przeanalizowanie tego, co można wynieść z kryzysu, przez który w ostatnich latach przechodzą nasze europejskie społeczeństwa: jego obecne braki i sposób na rozpoczęcie od nowa.

Streszczenie

System demokratyczny naszych współczesnych społeczeństw został wystawiony na próbę przez wielopłaszczyznowe "kryzysy", które przenikają zarówno codzienne życie europejskich społeczeństw, jak i dyskurs polityczny w całej Europie. Do tego stopnia, że oprócz kryzysu gospodarczego i społecznego mamy obecnie do czynienia z kryzysem dyskursu politycznego, który grozi podważeniem legitymizacji działań państwa i pchnięciem elektoratu w stronę skrajności.

Wyjście z tego kryzysu dyskursu jest możliwe. Pod warunkiem, że będziemy mieli odwagę, aby wspólnie postawić państwo i politykę z powrotem na nogi. I pod warunkiem, że znajdziemy środki, aby przywrócić im legitymację, której obecnie tak bardzo im brakuje. Oznacza to zmianę istniejącego modelu politycznego w celu odbudowy systemu politycznego opartego na innowacyjnych zasadach demokratycznych. Francja skorzystałaby więc na przejęciu pewnych cech demokracji północnoeuropejskich, zgrupowanych w tzw. dobrej administracji. Ustanawiając zwiększone wymogi przejrzystości i odpowiedzialności dla rządów, chodzi przede wszystkim o zaszczepienie kultury dobrej administracji, zwróconej ku obywatelom, oraz umożliwienie podniesienia i przewartościowania debaty i działań publicznych.

W niniejszym artykule, odwołując się do oficjalnych komunikatów prasowych, wycinków prasowych i analiz akademickich, proponuję przeanalizować, czego kryzysy, których doświadczyły społeczeństwa europejskie w ostatnich latach, nauczyły nas o demokratycznej debacie: jej wadach i sposobach odrodzenia.